AktualnościBiuletyn 03/2020

Stan epidemii również w biznesie

Światowa gospodarka walczy nie tylko z wirusem, który pochłania coraz więcej ofiar, ale także ze skutkami drastycznych decyzji, jakie w związku z działaniami mającymi zatrzymać epidemię, są podejmowane.

Rząd pracuje nad planem pomocowym dla przedsiębiorstw. Organizacje reprezentujące podmioty gospodarcze również aktywnie w ten proces się włączają.

W związku z ogłoszonymi przez rząd propozycjami tzw. Tarczy Antykryzysowej, MZP Lewiatan razem z Business Centre Club, Izbą Przemysłowo-Handlową w Krakowie, Pracodawcami RP, Małopolską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Jurajską Izbą Gospodarczą, Krakowską Kongregacją Kupiecką, ABSL i ASPIREIPH wystosował wspólne stanowisko podpisane solidarnie przez szefów małopolskich organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wyczekiwany przez przedsiębiorców pakiet osłonowy ogłoszony przez rząd jako Tarcza Antykryzysowa jest niewystarczający i nie uratuje gospodarki.

Przedstawiciele największych organizacji pracodawców i przedsiębiorców w Małopolsce zwracają uwagę, że w propozycjach rządu zabrakło konkretów i nie zostały uwzględnione postulaty wcześniej przez nich zgłaszane. Brakuje wielu ważnych rozwiązań, które realnie pomogłoby przetrwać skutki epidemii koronawirusa i utrzymać stabilizację finansową firm – między innymi zwolnienia z obowiązku składek do ZUS, a nie tylko ich odroczenia, odblokowania środków na tzw. split payment, zawieszenia na czas kryzysu wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, zwolnienia na najbliższy kwartał z danin na CIT, PIT, PFRON, FP czy przyspieszenia zwrotów podatku VAT. Nie ma też żadnych informacji o ochronie przedsiębiorstw przed odpowiedzialnością za niezrealizowanie umów i rozwiązań wspierających utrzymanie płynności finansowej w obecnej sytuacji.

Przedsiębiorcy potrzebują dziś jasnych informacji i konkretnych, szybkich rozstrzygnięć. Liczą na to, że w najbliższych dniach rząd przedstawi znacznie mocniejszą propozycję osłon dla gospodarki. Jeżeli realnej pomocy zabraknie – polskiej gospodarce grozi załamanie.”

Także IPBBS skierował do Ministra Finansów petycję z prośbą o liberalizację przepisów odnoszących się do rozliczania VAT-u metodą kasową. To właśnie konieczność odprowadzania tej daniny, którą bardzo często firmy muszą przekazywać z własnych środków, może być teraz największym obciążeniem. Zwłaszcza w przypadkach, kiedy podmioty realizują swoją sprzedaż w oparciu o długie terminy płatności.

Dobra wiadomość dla firm, które współpracują z sieciami salonów prasowych. Od 21 marca 2020 r. do odwołania obowiązywać będzie czasowe ograniczenie działalność dla najemców, z wyłączeniem sprzedaży m.in. gazet, a to oznacza, że sieci dystrybuujące prasę mogą funkcjonować normalnie.

IPBBS jest otwarty na kolejne inicjatywy, projekty i pomysły. Chcemy aktywnie wspierać firmy Członkowskie i cały sektor artykułów szkolnych i biurowych, aby pomóc nam wszystkim jak najmniej dotkliwie przejść przez okres pandemii i załamania gospodarczego.

 

Udostępnij: